Ja, det var helgens SM-placeringar i marathon respektive triathlon för Mantra Sports sponsrade idrottare. Först ut var Patrik Engström i lördagens Stockholm Marathon, tillika SM på distansen. Efter klockrena 3.30-kilometrar rakt igenom hela loppet kunde Patrik springa in som SM-femma och 14:e man totalt på tiden 2.27.21, endast 1.17min ifrån SM-bronset. Ett väldigt starkt resultat av Patrik, och vi gratulerar stort till den viktiga framgången på hemmaplan. Inom kort kan ni räkna med en fyllig rapport på Patriks egen blogg.
Dagen efter var det dags för triathlon-SM på olympisk distans (simma 1500m - cykla 40km - springa 10 km) i Hallstahammar. Med 14 grader i vattnet, 10 i luften och regn av varierande intensitet var det bara för Micke Sahlberg att kränga på sig våtdräkten och ge sig ner i sumpvattnet. För mig som fått följa Micke på nära håll under vårens träningsläger var det kul att se att den cykelstyrka han visat på träning nu även fanns där på tävling. Trots en miss i T1:an och krampkänningar under löpningen blev det en 6:e plats för Majken, precis i nivå med målsättningen för dagen.
Lagom till damstarten hade solen torkat asfalten och värmt upp luften något, skönt för tjejerna. Jenni hade tyvärr en skakig simning med en del bråk och stök och kom upp en bra bit efter sin förväntade nivå. Cykling och löpning funkade däremot bra och Jenni kunde toffla in under målskynket som 10:a i ett startfält som var lite starkare än tidigare års upplagor. Trots en god totalinsats känns det som om det nu bara kan bli bättre för Jenni.
Vi bjussar även på några specialkategorier ifrån helgen
Helgens baissning: Emma "The Blonde Bomb Shell" Graaf Facebookar "utbränd" två dagar innan start och gör sedan sitt livs lopp och går in som stark SM-9:a...Men utklassas i Baisse-SM av Dalmasregementets Åsa som en vecka innan loppet lägger ut röntgenbilder på en muskelbristning, gör ett eget topp-5-SM-tips där konkurrenterna höjs till skyarna, och avslutar med att själv springa in som tvåa! Här har baissningen tagits till en helt ny nivå!
Helgens boss: Den evigt unge Jonas Djurback gör som han vill i SM. Trots att han var aktiv redan innan många av konkurrenterna var rumsrena är han still going strong och ingen verkar riktigt våga utmana.
Helgens missförstånd: Triahlonsporten envisas med att till varje pris köra SM med drafting trots att underlag i form av deltagare saknas. Drafting (tillåtet att ligga på rulle på cykeln) har tillkommit som en nödlösning för att det varit praktiskt omöjligt att hålla isär deltagarna vid stora europacuptävlingar. Men när detta implementeras i de tunna startfält som SM erbjuder blir det ett lotteri. Vissa får genomföra cyklingen solo medan andra kan få lift med varvade konkurrenter eller deltagare ur andra klasser som startat samtidigt. Draftingtävlingarna domineras av duktiga simmare som ofta får en behaglig resa genom cykelmomentet och luras tro att de är redo för internationella tävlingar trots att de inte är i närheten av rätt cykel- och framför allt löpkapacitet. (SM-pallen på damsidan bestod av tre tjejer som avslutade med 42 minuter på milen...). Ingen skugga ska falla över de tjejerna, däremot bör tävlingsformen undvikas så länge det inte går att genomföra en rättvis tävling.
Bildtexter:
1. Jenni ut på löpet
2. Micke i centrum för allas blickar dan före dan
3. Fröken Frusen testcyklar banan
4. Emma G gränslar sin springare som en hel karl
5. Simstart
6. Slagsmål med 30 ilskna tjejer i 14-gradigt vatten någon?
7. Jenni in action på hojen
8. Åsa A, Dalmasarnas IF. 2:a i Tri-SM, 1:a i Baisse-SM
Kerstin Bratt Lundin » Tävlingsdags: ”Hur gick tävlingen menar jag naturligtvis.”
Kerstin Bratt Lundin » Tävlingsdags: ”Kul att se lite bilder från omgivningen. Spännande med tävlingenverkar vara hårt..”
Maria » Tävlingsdags: ”Ser ut som en riktig trollskog, härligt! Här har skogen varit utbytt till snö oc..”
Pappa » Tävlingsdags: ”Det låter spännande och bara positivt. Du måste berätta hur det gick så snabbt s..”
Anton » Winter Beach Run: ”Tack! 4.10 är inte fy skam i kyla och på snö. Du kommer bli grym till sommaren. ..”
Håller med om att det blir fel när olika startgrupper mixas och när varvade stör.
Håller även med om att en 42-minuterslöpare inte har i Europacupen att göra men ska hon inte få tränas i att köra draftinglopp för det? Hon kanske springer snabbare nästa år och har då fått erfarenheter i bagaget.
Hårt men sant!
Guldmedaljen i Baisse-SM hoppas jag att du accepterar. Jag tycker det är självklart att man tolkar det som att röntgenbilden är din och att du har en skada som omöjliggör en bra prestation. Min jargong på bloggen är alltid hård men hjärtlig, jag vill hellre skriva sådant som folk reagerar på än att bara komma med ett platt, trist referat. De jag skriver om är i regel idrottare som jag gillar och respekterar. Baisse-SM-tvåan Emma Graaf till exempel är en av mina absoluta favoriter och även lägerkompisarna ifrån Florida fick ju rätt hårda passningar när de presenterades. Så du är i gott sällskap och jag ber dig verkligen att ta det som en komplimang! Stort lycka till framöver till dig också!
/Fredrik
/Åsa- SM etta i Baissie
Mikael Selvin: Håller så jävla med om biten runt drafting. Med så få som det i dagsläget är med så är det ett skämt!
Tror klart att startfältet skulle vara större med icke drafting. Och bara det är väl en anledning till att slopa det?
Niclas Tönnfält: Håller med om att drafting inte ska vara ett krav för SM. Däremot så ska man inte som Micke tycker, slopa det helt utan det är nog nödvändigt för svenskt kortdistanstriathlon att man kan få köra draftingtävlingar på hemmaplan. Annars sopar man undan benen för de ev. talanger som skulle ha en chans.Dessutom är det ju så att simningen saknar i princip betydelse om man inte kör drafting.
David Näsvik: Micke, du får väl skriva en motion och driva frågan. Niclas, det går väl att bli bra utan drafting tävlingar på hemmaplan, tror antalet draftingtävlingar Lisa kört i Sverige är lätträknade. Appropå ev chans, talang eller inte, Djurback vinner ju ändå oavsett distans :) Tur att han inte kör Ironmandistans!
Fredrik Swahn: Kul med synpunkter från tre väl insatta killar med delvis olika syn på saken, tackar för detta! Nigge, jag håller inte med om att simningen skulle sakna betydelse om man kör utan drafting! Den är ju procentuellt dubbelt så viktig på kort- som på långdistans...däremot är det ju så att den i nuläget får FÖR stor betydelse. I nuläget surfar de s.k. talangerna (som bara kan simma, inget annat) på en räkmacka, de skulle behöva få spö av mer kompletta triathleter för att förstå att de måste kunna cykla och springa också för att prestera ute i vida världen.
Emma Graaf: Jag tycker drafting är bra, då slipper man ju cykla så bra;) (håller egentligen med...)
Mikael Sahlberg: Lär er simma och sluta grina! ;) Visst ska det ändå va drafting för eliten på kortdistans även om det är mycket lotteri, det är ju inte bara simningen som blir viktig i draftinglopp utan även växlingar, ryck, osv, bra att kunna träna det i Sverige! Att köra tempo blir en helt annan sak där man kan ta allt i sin egen takt = olika sporter..
Mikael Selvin: För min del så är det självklart att draftinglopp ska finnas och självklart är det viktigt för de som ska ut i Europa och världen att få träna detta även på hemmaplan. Även om de som är aktuella ändå inte direkt får träna just på draftingmomentet iofs men det är ju en annan diskussion :)
Nä, poängen är framför allt att det just på SM är lite synd att ha drafting då jag tror, som det ser ut i Sverige idag vill säga, att hade det inte varit drafting så skulle deltagarantalet vara större. Och det är väl ändå viktigt att så många som möjligt är med. Fenomenet kan ju också ses på Stockholm triathlon.
Nu är man ju inte i gammal god form men inte ens då var jag sugen på draftinglopp eftersom det alltid är samma visa. Cykling i ingenmansland ändå plus böket med att tävlingskitta ytterligare en cykel. Dyrt ... Och i dagsläget tänkte jag inte ens tanken på SM trots att jag bor 40min bort. Det handlar liksom inte bara om att lära sig simma.
Men det är väl så att det helt enkelt är två sporter och det ska finnas plats för båda. I alla fall jag skulle bli lite gladare om de införde SM även på 1/2IM så kan de väl få köra de korta klasserna med drafting.
Niclas Tönnfält Mikael Selvin, det är ju lite det som är dilemmat oxå. Ju fler icke toppsimmare desto större chans för dom att det blir en större klunga bakifrån som kan arbeta ikapp de övriga. MEN de vågar inte ställa upp så de som vågar får cykla själva. De triathleter som ligger i mellanmjölkens land bör istället skylla på de som inte ställer upp istället för att klaga på att det är drafting :-)
David Näsvik: Givetvis har simningen stor betydelse för icke drafting. Jag menar hur jävla kul är det att komma upp ur vattnet och genast fatta vart hojjen står :-) Angående drafting på SM så fattade jag det som att damerna och herrarna startade samtidigt och tilläts drafta på varandra, detta är regelvidrigt enligt reglementet.
Niclas Tönnfält David, det är väl lika kul som att bli omcyklad av cykelkanoner som dig ;)
Sen stämmer det inte att damer och herrar startade samtidigt. Däremot draftades det mellan cyklister som varvade och varvades...
Fredrik Swahn: Jo Nigge, damerna var ute på cyklingen samtidigt som herrjuniorerna och åtminstone en av damerna tackar för detta. Jag visste inte att det var emot reglerna, isf borde ju någon lämnat in protest. Min ursprungliga tanke var dock inte att peka ut någon enskild individ utan att racka ner på formatet och följderna av detta. Sen tycker jag att det vore bra om juniorerna fick bli omcyklade av Näsvik/Djurback/Nyström etc så att de inser att de bör lära sig cykla om de vill hänga med på en högre nivå.